O křečcích

I z našich stránek byste se měli dozvědět základní informace o zvířátku, kterých se tyto stránky týkají.

Druhů křečků je hodně. Laické základní rozdělení je na křečky (např. syrský, polní) a křečíky (džungarský, čínský, Campbellův).

Chovatelská stanice Třinácté Patro se zaměřila na chov křečíka džungarského (Phodopus sungorus), jehož původní domovina jsou travnaté stepi náhorních planin střední Asie, Kazachstánu. Jejich potrava se skládá ze semínek různých rostlin a zelených listů, dále z hmyzu, larev a malých živočichů přežívajících v půdě.

Na zimu si vytvářejí zásoby potravin, kdy neupadají do zimního spánku, ale spíše jen do určité letargie. U křečíků se mění zabarvení kožíšku v rámci ročního období. V zimě jim kožíšek zbělá, pouze na hřbetě zůstává typický tmavý "úhoří" proužek

V zajetí nejsou nároční na péči - doporučují se chovat v teráriích či plastových boxech o dostatečné velikosti - alespoň 50(60)x30x30. Klec pro džungaráčky není úplně vhodná. Jejich nožičky jsou osrstěné a uzpůsobené pro běhání po zemi. Při lezení po mřížích si mohou osrstění odřít. (Klece jsou vhodnější pro křečky syrské).

Doporučuji chovat "kluky a holky" odděleně, ač se v literatuře dočtete, že křečíka džungarského můžete chovat v párech či skupinách. Jednak předejdete nechtěnému plození potomků a i častému poranění z bitek, které může končit i usmrcením.

Jídelníček - ve zverimexech zajisté natrefíte na spousty nejrůznějších směsí určené pro křečky či jiné drobné hlodavce. Dávejte si pozor na jejich složení, zda-li není energeticky vydatné, po kterých by křečík mohl ztloustnout.

Moji křečíci dostávají směsi ze zverimexu např. DakoArt, Rosenlöcher, Vitakraft, Darwin

Zelenina - salát, brokolici, mrkev, kedlubny, papriky, okurky(cukety jim moch nechutnají).

Semínka - dýňová, lněná slunečnicová (v omezeném množství či jako pamlsek)

Ovoce - jablko, hroznové víno(bez pecek), hrušky, jahody(nemusí je)

Živočišné bílkoviny - bílý jogurt a moučné červy - (mají moc rádi), netučný tvaroh a sýr, sušené krevety, vařený bílek

Větve stromů - jabloň, buk, bříza, jasan, javor, vrba, jabloň, ořech, hrušeň - také možno zakoupit ve zverimexu

Pamlsky - piškoty.

Pití - křečík musí mít přístup k pitné vodě po celý den.

 

I křeček může trpět nejrůznějšími chorobami, poraďte se u veterináře - specialisty na drobné živočichy nebo zkušených chovatelů. Pravidelně by měl být křečík prohlížen, zdali nemá změny na kůži, v chování apod. Měli byste je nechat testovat na cukrovku, přítomnost(nepřítomnost) parazitů. Pozor na přerostlé drápky, které by se měli zastřihovat.

 

Pro další informace si pište nebo nahlédněte na stránky  ČKK.